skopce a do kopce

27. května 2008 v 13:13 | konik♥ |  vse o psech a konich
Vyjeli jste si na vyjížďku? Krajina venku není tak rovná a pravidelná jako na jízdárně a budete muset jezdit do kopce a z kopce. Když jedete do kopce, musíte koně často více pobízet. Při jízdě zkopce naopak sám snadno nabere až příliš velkou rychlost. V obou případech je důležité jít s pohybem koně a dbát na to, aby kůň udržel potřebný rytmus. Při jízdě do kopce nebo zkopce se musí kůň obzvlášť namáhat, jeho klouby a svaly vykonávají větší práci než na rovině. Jezdec tedy musí svého koně v pohybu podpořit, aby námaha nebyla tak velká.

Do kopce či z kopce - obojí je namáhavé - pro koně i jezdce :o)

Jízda do kopce- jděte s koněm svižným krokem až k úpatí kopce. Zřetelně ho pobízejte, aby se do svahu pustil s kmihem a elánem. Zdvihněte zadek ze sedla, opřete se koleny a nakloňte trup dopředu. Zkraťte trochu otěže, ale mějte stále uvolněné lokty. Kůň potřebuje mít volný krk a vy musíte jeho pohyby sledovat rukama. Můžete dát ruce mírně od sebe, abyste koně ve svahu udrželi rovně, Pokud je kopec velmi strmý, měl by váš trup být rovnoběžně s terénem (s kopcem) a jednou rukou se můžete přidržovat hřívy. Jakmile se opět dostanete na rovinu, posaďte se do sedla a popusťte trochu otěže.
TIP: Když se koni nechce do kopce, zkouší se stavět ke svahu bokem, nebo se úplně obrátí. Abyste tomu zabránili, nechte koně dobře stát na otěži a dejte ruce trochu od sebe. Tak koně "ohraničíte". Pobízejte ho, aby šel plynule vpřed. Při jízdě do kopce nesmíte naklánět tělo příliš dopředu a vysunovat přitom zadek dopředu přes sedlo, protože tím přesunete svou váhu na plece koně, které jsou už i bez toho dost zatížené.
Jízdazkopce - jeďte s koněm až k okraji svahu a dovolte mu trochu natáhnout krk, aby mohl odhadnout spád. Opatrně ho pobídněte, aby šel dolů a popusťte mu trochu otěže. Kůň musí mít možnost volně pohybovat krkem. Podle toho, jak je svah příkrý, musíte držet trup buď zpříma, nebo v pravém úhlu ke svahu. Zapřete se koleny a nadzdvihněte lehce zadek ze sedla. To výrazně odlehčí koňskému hřbetu. Nakloňte se dopředu jen trochu, abyste nezatěžovali koni plece. Můžete se opřít rukama o kohoutek, ale dbejte při tom na to , aby kůň byl stále na otěži. Na posledním úseku svahu trochu přitáhněte otěže a přidržte koně, aby teď moc nezrychlil. Až se dostanete na rovinu, můžete se opět posadit do sedla a popustit trochu otěže. Možná to zní podivně, ale koně je třeba pobízet i při jízdě zkopce. Ne proto, aby šel rychleji, ale proto, aby šel rovně a zůstával v rovnováze. Jezdec musí jít s pohybem koně. Nesnažte se proto jít napřed, ale ani nezůstávejte ze strachu pozadu za pohybem koně.
Při jízdě zkopce se v žádném případě nesmíte ztěžka posadit do sedla, ani se příliš naklánět dozadu, protože tím hodně tlačíte koni na bedra a zatěžujete hlezenní klouby. Dávejte pozor, abyste pohyby koně nerušili.
Na co si dát pozor!
Nesjíždějte se svahu pokud se bojíte nebo nemáte koně plně pod kontrolou. Když je kůň nervózní nebo se pokládá do otěží, objeďte s ním nejprve kolečko, aby se pomalu uklidnil.
Pořádně si prohlédněte, jak je svah strmý, jaká je půda a neleží-li v cestě větve nebo jiné překážky. Pokud je zem kluzká, kamenitá nebo hodně rozbahněná, hledejte raději jinou cestu.
Pokud jste na vyjížďce se skupinou, dodržujte dostatečný odstup od ostatních, ale příliš se jim zase nevzdalujte. Jinak váš kůň ztratí ve cvalu rytmus.
Při jízdě do kopce i z kopce by měly zůstat vaše holeně kousek za podbřišníkem.
Jiný jezdecký styl - jiná technika. Možná už jste viděli (třeba i ve filmu) jezdce, kteří sjížděli dolů zkopce nebo vyjížděli nahoru na kopec a přitom zůstávali plnou vahou sedět v sedle. Například při westernovém ježdění jsou třmeny tak dlouhé, že se zadek ani nedá pořádně zvednout ze sedla. Ale westernové sedlo je jinak konstruované a uzpůsobené speciálně na tento styl jízdy a koně jsou také k tomu příslušně vycvičeni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama